Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA

Regionalny System Ostrzegania

logo RSO

Aplikacja mobilna Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest to rozwiązanie, mające na celu informowanie społeczeństwa o zagrożeniach.

RSO pełni również rolę edukacyjną. W Systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego, jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w RSO umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). Ponadto, w Systemie zamieszczone są też inne ostrzeżenia np. drogowe.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia.

Oprócz funkcji umożliwiających przekazywanie komunikatów właściwych dla położenia użytkownika (geolokalizacja), wprowadzono udogodnienia dla osób niedowidzących.

Nowa wersja RSO wymaga co najmniej następujących wersji Systemów w telefonie:

 
  • Android - 4.4.4
  • iOS – 9
  • Windows 10 - 1607 (Anniversary Update)

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Anna Szymczyk 07-09-2023 14:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Anna Szymczyk 07-09-2023
Ostatnia aktualizacja: - 07-09-2023 14:54