Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Karta Dużej Rodziny

Projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, opracowany przez Ministerstwo Pracy i  Polityki Społecznej, został dziś przyjęty przez Radę Ministrów. Karta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób w rodzinach 3+.

 

- Zależy nam na promowaniu pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz na zapewnieniu jej konkretnego wsparcia. Karta Dużej Rodziny ma być ułatwieniem dla rodzin w dostępie do kultury, sportu, rekreacji - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

 

- Karta Dużej Rodziny pozwoli na obniżanie kosztów comiesięcznych wydatków dużych rodzin i umożliwi im aktywne spędzanie czasu. Liczę, że do współpracy zgłosi się wiele firm prywatnych, które zaoferują dużym rodzinom atrakcyjne zniżki – dodał minister Kosiniak-Kamysz.

 

Kto będzie mógł korzystać z karty? Rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

 

Kartę przygotował Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W jego skład weszli przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciel Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

 

Projekt był konsultowany z partnerami społecznymi, w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej. 

 

Rozporządzenie RM z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych wchodzi w życie z dniem 16 czerwca 2014 r. ( Dz. U. z 2014 r., poz. 755 ).

 

Wnioski o wydanie KARTY DUŻEJ RODZINY można pobierać oraz składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dębnie, Droga Zielona 1, I piętro, pokój nr 102 (świadczenia rodzinne) od dnia 16 czerwca 2014 r. w godz. 8-15.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Emilia Jenda 09-06-2014 11:53
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-06-2014
Ostatnia aktualizacja: Emilia Jenda 16-06-2014 11:08